Blog

OBCHOD SO ZVIERATAMI NA INZERTNOM PORTÁLE

zamazaný
Bydlisko1
Mimoza2
Mimoza6
11872861_10204674073477903_414969363_n
11846229_10204674073637907_854877785_n
Simi

Dňa 4. augusta 2015 nám viacero ľudí zaslalo link s inzerátmi na inzertnom portále bazos.sk. Bol to výber množstva inzerátov zhruba za mesiac a pol a všetky patrili jednej osobe. Tento zvolenčan ponúkal na predaj za podozrivo nízke ceny množstvo zvierat: psy (shi-tzu, yorkšíry, čivavy, chocholáče, šteniatka krížencov), mačky (perzské, britské, ragdoll, obyčajné mačky), škrečky (džungarské, sýrske), zakrslé zajačiky, pieskomily, chovné zajace, potkany dumbo, holíčatá na skŕmenie hadom. V auguste pribudol inzerát na andulky, vodné korytnačky a morčatá (cca 100 kusov). Takéto široké spektrum nás skutočne šokovalo a kládli sme si otázku ako zvieratá získava. Jeden zo spôsobov sme pochopili okamžite, nakoľko sme našli inzerát, kde pani „…daruje kocúrika ragdoll do dobrých rúk…“ Presne tú istú fotku ragdolla ponúkal náš inzerujúci neskôr vo svojom inzeráte, avšak už so sumou 50 €. Otázka bola zodpovedaná, niektoré zvieratá sú ľuďia shcopní darovať aj takýmto osobám a veria, že sa budú mať dobre :-( Odkiaľ pochádzajú ďalšie zvieratá netušíme. Ďalej sme sa obávali aj o podmienky, v ktorých zvieratá drží, pokiaľ neprebehne ich predaj, čo môže trvať aj dlhší čas. Inzeráty sú dole vo fotodokumentácii

Mohli sme to zistiť len jedným spôsobom, a tak sme sa rozhodli 6.8.2015 prvé zvieratá odkúpiť. Na dohodnuté stretnutie pred OC Europa vo Zvolene sme prišli viacerí a trochu sme si podelili úlohy. Prišiel aj predajca a opäť ďalší šok pre nás. Malú prepravku, ktorej boli natlačené tri mačky, niesol zhruba 15-ročný chlapec rómskeho pôvodu. On sa predstavil ako inzerujúci, uviedol aj svoje priezvisko, keď sme sa opýtali. Prebehol obchod, počas ktorého sme zistili, že má na predaj aj iné zvieratá a dohodli sme sa, že ešte nejaké v budúcnosti kúpime a opäť si zavoláme. Už sme spomínali podelenie úloh, takže len jedna osoba kupovala, ostatní to fotili a neskôr z bezpečnej vzdialenosti „odprevadili“ predávajúceho chlapčiska neďaleko na pešo domov, teda na miesto, kde zvieratá drží, ktoré nám dovtedy nebolo známe.

Šoky a nepríjemné prekvapenia pokračovali. Už počas kúpy naša kupujúca zisťovala zdravotný stav zvierat a podľa toho sa rozhodovala, čo odkúpi. Za 70 € sme odkúpili dospelú cca 4 ročnú mačku, ktorú predajca vydával za mačiatko a mačiatko modrej britskej mačky, s ktorými okamžite „letela“ na veterinárnu ambulanciu. Rozhodli sme sa správne, dospelá mačička mala váhu iba 1,8 kg a bola podvyživená, apatická, silne znečistená, v kritickom stave, ktorý vyžadoval okamžitú liečbu. Lekárska správa je priložená dole vo fotodokumentácii. Britské mačiatko bolo zablšené, znečistené, s ušným svrabom a v stave, ktorý vyžadoval okamžitú liečbu.

Keďže sme už mali predstavu o čo sa jedná a vedeli sme identifikovať zodpovednú osobu za stav zvierat, v pondelok 10.8.2015 sme sa s celým zdokumentovaným prípadom obrátili na Regionálnu potravinovú a veterinárnu správu vo Zvolene, na štátnu aj mestskú políciu, informovali primátorku mesta a dohodli sa na ďalšom postupe. Jediný prijateľný postup, na ktorom sme sa všetci zhodli bol vstúpiť do priestoru, kde sú zvieratá držané a odobrať ich. Všetci prejavili ochotu spolupracovať a pomôcť.

11.8.2015 sme sa spolu s pracovníčkou RVPS a políciou na miesto držania zvierat aj dostali. Zvieratá boli v malom priestore v susedstve chlieva s ošípanými. Smrad, špina, blchy, malé klietky. Boli tam len džungarské škrečky, králiky a mačky. Králiky boli aj v perináči, bez vody, jedla a so slabým prístupom vzduchu. Predávajúci uviedol, že všetky ostatné zvieratá už predal (korytnačky, morčatá, psy…). Inšpektorka RVPS nevidela žiadne nedostatky, doporučila králiky rozdeliť a preložiť do väčšej klietky. Ani u mačiek nevidela ŽIADNY problém. Keďže rozhodla, že zvieratá nie je nutné odoberať, tak sme ich museli opäť ich odkúpiť – veď boli na predaj. Ďalšia šanca by už pre ne nebola, a tak sme zaplatili ďalších 50€. Na veterinárnej ambulancii sa zistil ich zdravotný stav : silne zablšené, zasvrabené britské mačiatko s poraneným rebrom a biely perzský kocúrik s veľkou ranou nad uchom, chorým okom, zablšený so zdredovanou srsťou. Tento stav ju na mieste nepresvedčil o tom, že by mali byť odobraté i keď bolo zjavné, že im ich majiteľ potrebné veterinárne ošetrenie nazabezpečí. Nezabudla ešte zdôrazniť, že tým, že preberá darované zvieratá a ďalej ich predáva, nič neporušuje a može tak konať. Šťastím bolo, že sme sa dostali k ich veterinárnym preukazom zvierat, ktoré patrili perzskému kocúrovi a mačke (čo sme odkúpili minule). Obe zvieratá boli darované pôvodnými majiteľmi do „dobrých rúk“. Kocúr bol dokonca čipovaný a hneď sme sa spojili aj s jeho pôvodným majiteľom, ktorý bol zhrozený. Veril, že ho odovzdal človeku, ktorý sa o neho postará. Podľa záznamov vo veterinárnych preukazch sme zistili, že kocúr mohol byť u tohto podnikateľa maximálne dva mesiace. Majiteľ nám potvrdil, že mu ho odovzdal pred 4 týždňami. Podarilo sa nám kontaktovať aj majiteľov Mimózy, ktorí nám uviedli, že ju darovali a doviezli do Zvolena a pred OC Europa a tam odovzdali dospelej žene len pred mesiacom a pol. Za 6 týždňov mačička vychudla na 1,8 kg. Ďalší ŠOK a ešte jeden, keď sa pýtali na druhú mačičku – britskú, obe totiž darovali aj s celou výbavou. Cítia sa podvedení a oklamaní.

Takto sme teda nadobudli štyri nové príjmy : perská cínová mačička Mimóza, vážiaca 1,8 kg, perzský biely kocúr Snowie, s mokvavou ranou na krku, britské mačiatka cca 8 týždňové – kocúrik Silvio a mačička Simona s poraneným rebrom. Vyzerá to, že s obchodovaním so zvieratami mladistvý podnikateľ napriek ubezpečeniu inšpektorky RPVS, že mu nič nehrozí, skončil a to je pre nás podstatné. Následné kontroly RPVS vykoná a nemyslíme si, že by v tom pokračoval. Inzeráty na bazos.sk boli zrejme adminom po nahlásení nevhodnosti vymazané. Ostalo v nás tak veľa smútku a žiaľu, že je niečo takéto u nás reálne možné.

Postupne priložíme fotky, ktoré sme z miesta urobili, aby ste to videli našimi očami. Radi by sme poďakovali štátnej aj mestskej polícii Zvolen za ochotnú pomoc a asistenciu, bez nich by sme to nezvládli, ako vyhodnotia tento „biznis“ je už v ich rukách. Inšpektorke z Regionálnej potravinovej a veterinárnej správy ďakovať nebudeme, nemáme za čo. Na mieste s nami bol aj reportér televízie Markíza Lubo Fronko.

Reportáž TV Markíza

Video kúpania malej britky

Šťastný koniec príbehu – mačičkám sme našli šťastné domovy, mladý „podnikateľ“ je sledovaný a my si môžeme na chvíľu vydýchnuť.

  • Mimózka si našla domov a zasiela z neho pozdrav
I1
I2
I3
I4
I5
I6
I7
I8
I9
I10
Inzerát podvyživená mačka
Inzerát ragdoll pôvodný
Inzerát ragdoll
Mimoza1
Mimoza5
Mimoza8
Mimoza10
Silvio1
Silvio2
Mimoza7
Silvio3
Veterinárna správa 6.8.2015
Preukaz Snowie bez majitela
Preukaz Snowie1
Preukaz Mimoza bez majitela
Preukaz Mimoza1
Snowieho uško
_MG_0287